Nog geen vergoeding medicijnen parkinson

Verzekeraars wachten beslissing van College van Zorgverzekeraars af

Uit het Parool van 30 augustus 2008.
Door: Marc Laan

AMSTERDAM - De verzekeraars zijn niet van zins uit eigen zak een nieuw medicijn te vergoeden dat de symptomen onderdrukt van de ziekte
van Parkinson.

Het nieuwe middel remt de voortgang van de ziekte af en vermindert verschijnselen zoals pijn, trillen en traagheid.

Het medicijn verbetert hierdoor de kwaliteit van leven van de patient, zo blijkt uit een studie die deze week werd gepresenteerd op
een internationaal congres van neuro-logen in Madrid.

Het zeer dure middel, Azilect van het Israelische farrnaceutisch bedrijf Teva, is al sinds 2006 toegelaten in Nederland, maar wordt
niet volledig vergoed.

De zorgverzekeraars wachten af of het College van Zorgverzekeraars besluit het geneesmiddel geheel te vergoeden in het basispakket van
de zorgpolis. Het duurt minstens drie maanden voordat het CVZ een besluit kan nemen. Het middel is nu alleen weggelegd voor de rijken.
Het kost honderd euro per maand. De patient die er voor kiest, betaalt de kosten grotendeels zelf.

"Zilveren Kruis Achmea zal niet op voorhand een nieuw medicijn voor eigen rekening vergoeden," zegt een woordvoerder van de verzekeraar.

Ook verzekeraar Menzis vergoedt maar een deel van het medicijn. Concurrent Agis dekt via een aanvullende polis maximaal vijfhonderd
euro.

Erik Wolters, hoogleraar neurolo-gie aan het VU Medisch Centrum in Amsterdam, noemt de studie 'een mijlpaal'. Hij vindt dat de verzekeraars het middel zo snel mogelijk helemaal moeten vergoeden.

"Het lijkt erop dat we nu kunnen ingrijpen in het ziekteproces"

Uit de nieuwe studie blijkt dat hoe vroeger de patient het middel na ontdekking van de ziekte begint te slikken, des te groter het
resultaat is.

Patienten die pas negen maanden nadat de ziekte werd vastgesteld begonnen met het middel, zagen de symptomen ook wel afnemen, maar duidelijk minder dan de groep die er direct mee begon.

Het onderzoek werd gefinancierd door de fabrikant van het medicijn. De werkzame stof in het middel is rasagiline. Aan de studie werkten onafhankelijke artsen mee uit veertien landen, waaronder Nederland. Zij testten het medicijn op 1176 patienten.

"Het lijkt er op dat we nu eindelijk kunnen ingrijpen in het invalideren-de ziekteproces," zegt Wolters, die tevens voorzitter is van de Wereldfe-deratie van neurologen.

Neuroloog Teus van Laar van het Universitair Medisch Centrum Groningen is iets terughoudender. Hij wacht af. Toch zegt ook hij: "Het is wel veelbelovend dat de progressie kan worden gewijzigd. Dat was voor mij een verrassing."

Nederland telt zestigduizend park-insonpatienten. Door de vergrijzing loopt hun aantal de komende tijd snel op.

De ziekte ontwikkelt zich bij een op de honderd tot honderdvijftig mannen en vrouwen, doorgaans vanaf vijftig jaar. Tien procent van de getroffenen is evenwel veertiger.

De ziekte kan niet worden genezen. De oorzaak van parkinson is immers onbekend. De aandoening doet zenuwcellen afsterven in de middenhersenen. Doorgaans eindigt een zieke volledig invalide.














  • Contactgegevens
  • Opzeggen lidmaatschap
  • Login
  • Gebruiksvoorwaarden
  • Privacy- en cookiepolicy
  • Op het gebruik van deze website zijn de gebruiksvoorwaarden van toepassing.
    Door het gebruik van de website of het forum gaat u akkoord met de toepasselijkheid van deze voorwaarden.