Parkinson opsporen in via de huid?

Parkinson opsporen in via de huid?

Een groep Mexicaanse onderzoekers heeft gekeken naar de hoeveelheid van het eiwit α-synucleïne in de huid. Α-synucleïne is een eiwit dat in een afwijkende vorm voorkomt in de hersenen van mensen met de ziekte van Parkinson. Er wordt daarom gedacht dat α-synucleïne mogelijk een biomarker is voor parkinson. Het eiwit komt ook voor in andere lichaamsdelen. De onderzoekers hebben daarom gekeken of de α-synucleïne in de huid mogelijk een signaal is voor de ziekte van Parkinson. Dit hebben ze getest in 67 patiënten en 20 controle-personen. Inderdaad is bij de mensen met parkinson relatief veel α-synucleïne gevonden in biopten van de huid, terwijl dit eiwit in de huid van gezonde proefpersonen niet werd gevonden. Bij een groep mensen met een parkinsonisme werd ook α-synucleïne gevonden, maar veel minder dan bij mensen met de ziekte van Parkinson. Mogelijk kan dit in de toekomst helpen om op een relatief makkelijke manier goede diagnoses te stellen. Voor dat dit gebruikt kan worden, is echter eerst meer onderzoek bij grotere groepen mensen nodig.

Rodríguez-Leyva, I., Calderón-Garcidueñas, A. L., Jiménez-Capdeville, M. E., Rentería-Palomo, A. A., Hernandez-Rodriguez, H. G., Valdés-Rodríguez, R., Fuentes-Ahumada, C., Torres-Álvarez, B., Sepúlveda-Saavedra, J., Soto-Domínguez, A., Santoyo, M. E., Rodriguez-Moreno, J. I. and Castanedo-Cázares, J. P. (2014), α-Synuclein inclusions in the skin of Parkinson’s disease and parkinsonism. Annals of Clinical and Translational Neurology, 1: 471–478. doi: 10.1002/acn3.78

Labels:

Terug naar boven