Parkinson Magazine: Vroeger diagnosticeren van een parkinsonisme

Parkinson Magazine: Vroeger diagnosticeren van een parkinsonisme

16 maart 2022

Niet iedereen weet dat de ziekte van Parkinson de meest voorkomende vorm van parkinsonisme is. ‘Parkinsonismen’ is de overkoepelende naam voor een aantal aandoeningen met vergelijkbare symptomen. De ziekte van Parkinson is de meest voorkomende hiervan. De overige zeldzame aandoeningen die hieronder vallen zijn PSP, MSA, CBS, vasculair parkinsonisme en vasculaire dementie. Deze worden ook wel atypische parkinsonismen genoemd. Deze laatstgenoemde aandoeningen reageren niet of minder goed op behandeling dan de ziekte van Parkinson. Hierdoor kan het gebeuren dat iemand in eerste instantie de diagnose ziekte van Parkinson wordt toegezegd, maar later wordt bijgesteld naar een diagnose parkinsonisme wanneer de behandeling niet aanslaat.

Samy_profiel - kopie

Het is belangrijk om eerder deze specifieke diagnose te kunnen stellen, omdat het verloop van deze aandoeningen wezenlijk anders is. Postdoctoraal onderzoeker Samy Abo Seada (Erasmus MC) onderzoekt of nieuwe beeldvormende technieken (MRI-scans) kunnen helpen bij het vroeger diagnosticeren van de atypische parkinsonismen MSA en PSP. Deze atypische parkinsonismen komen het meeste voor en literatuuronderzoek laat zien dat deze zich radiologisch het beste laten diagnosticeren met geavanceerde MRI-technieken. Maar dit lukt tot op heden pas in een late fase.

Lees hier het volledige artikel in Parkinson Magazine

Labels:

Terug naar boven