ParkinsonSupport Plan maakt late fase ziekte bespreekbaar

ParkinsonSupport Plan maakt late fase ziekte bespreekbaar

22 juni 2023

Praten over de late fase van de ziekte van Parkinson of het levenseinde kan confronterend zijn. Het ParkinsonSupport Plan helpt patiënten en zorgverleners om op tijd en met oog voor de gevoeligheden het gesprek aan te gaan over zorg- en behandelwensen in deze fase.

Belangrijke zaken rondom laatste fase te laat besproken

zonmw

Er is te weinig aandacht voor palliatieve zorg bij de ziekte van Parkinson vanwege de associatie met terminale zorg. Ook vinden zorgverleners het vaak lastig het gesprek hierover aan te gaan. Zij bespreken belangrijke zaken rondom de late fase van de ziekte en het levenseinde daardoor te laat. ‘Mensen leven gemiddeld zo’n 17 jaar met Parkinson’, zegt Herma Lennaerts, senior onderzoeker ParkinsonSupport bij het Radboudumc. ‘In de eerste 5 tot 10 jaar na de diagnose kunnen zij prima zelfstandig functioneren. De symptomen zijn dan nog goed te onderdrukken met medicijnen. Pas in de late fase van de ziekte is dat complexer. Patiënten kampen dan vaak met cognitieve- en gedragsveranderingen, waardoor de zorg meer langs hen heen gaat.’

Lees het volledige artikel op de website van ZonMw

Labels:

Terug naar boven