Cannabis beetje schadelijk

Cannabis beetje schadelijk

10 juli 2023

Cannabis of marijuana staat vooral bekend als (betrekkelijk onschuldige) drug, populair voor recreationeel gebruik om ‘high’ of ‘stoned’ van te worden. Een groep onderzoekers uit het Amerikaanse Colorado heeft zich recentelijk gebogen over de vraag of het gebruik van cannabis veilig is voor mensen met parkinson.

Door Werkgroep Wetenschapsnieuws

De plant, en vooral zijn bekendste actieve bestanddelen CBD (cannabidiol) en THC (tetrahydrocannabinol) wordt in sommige landen ook als medicijn gebruikt, vooral als anti-braakmiddel bij chemotherapie, als eetlust-stimulerend middel bij mensen met HIV/Aids, en bij de behandeling van chronische pijnen en spierspasmen. Bij parkinson zou het helpen bij beweegproblemen. Zowel recreationeel als medicinaal gebruik is in veel landen verboden, maar toegestaan in enkele landen, waaronder het onze en diverse staten in de VS.

Bewijs voor de geneeskrachtige werking van cannabis is beperkt, zeker bij gebruik door mensen met parkinson. De vraag is of het voor hen ook veilig is. Over die laatste vraag heeft een groep onderzoekers uit het Amerikaanse Colorado zich recentelijk gebogen.

Zij gaven een willekeurig groep parkinsonpatiënten gedurende 16 dagen maximaal twee keer per dag een hoge dosis CBD (100 mg) en een lage dosis THC (3,3 mg); vergeleken de effecten met een controlegroep die een nep-medicijn ontving; en onderwierpen alle deelnemers aan enkele neuropsychologische tests om hun cognitieve vaardigheden te meten.

Na correctie voor leeftijd en opleiding bleek dat de groep parkinsonpatiënten die cannabis had gekregen slechter scoorde op een spraaktest dan de placebo-groep. Ook traden bij de CBD/THC-groep ten minste twee keer zo vaak milde, maar ongewenste neveneffecten op, zoals duizeligheid, verminderde concentratie en verwarring.

De onderzoekers concluderen dat cannabis (of de werkzame stoffen CBD/THC) bij parkinson direct na gebruik een klein schadelijk effect heeft op de cognitieve vaardigheden.

Besproken artikel:

Christopher H. Domen e.a.: Cognitive Safety Data from a Randomized, Double-Blind, Parallel-Group, Placebo-Controlled Phase IIb Study of the Effects of a Cannabidiol and Δ9-Tetrahydrocannabinol Drug on Parkinson's Disease-Related Motor Symptoms, Movement Disorders, 2023 May 22. doi: 10.1002/mds.29447

Meer onderzoek naar parkinson(ismen) is nodig

ParkinsonNL-logo-B-magenta

Wilt u een donatie doen voor wetenschappelijk onderzoek naar de ziekte van Parkinson en parkinsonismen? Steun dan het werk van ParkinsonNL!

Doneer aan ParkinsonNL

Labels:

Terug naar boven