Gezondheids- en milieuorganisaties pleiten in Tweede Kamer voor terugdringen gebruik pesticiden

Gezondheids- en milieuorganisaties pleiten in Tweede Kamer voor terugdringen gebruik pesticiden

27 mei 2025

Vandaag overhandigden gezondheids- en milieuorganisaties een petitie aan de Tweede Kamerleden van de Commissie Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS). Daarin werden Kamerleden opgeroepen om te zorgen voor een gezonde omgeving waarin iedereen veilig kan wonen en werken en de natuur zich herstelt. En daarmee voor het terugdringen van het gebruik van niet bewezen, veilige pesticiden.

Overhandiging oproep tot actie pesticiden

De petitie is een initiatief van de Parkinson Vereniging, FNV en Natuur & Milieu. Nederland staat op de tweede plaats in Europa qua gebruik van pesticiden per hectare en deze bestrijdingsmiddelen worden vervolgens aangetroffen in voedsel, huisstof, in water en onze bodem. Dit tegen de achtergrond van toenemende wetenschappelijke aanwijzingen dat er een verband is tussen pesticiden en ziekten zoals Parkinson. Nickie van der Wulp, directeur van de Parkinson Vereniging: ‘Parkinson is de snelstgroeiende hersenziekte ter wereld en als er wetenschappelijke aanwijzingen zijn dat bepaalde pesticiden niet veilig zijn, moeten we deze middelen niet toelaten. Ik ben blij dat deze boodschap vandaag goed is geland bij de Tweede Kamerleden.’

Spuitvrije zones

Marjolein Demmers, directeur Natuur & Milieu: 'Pesticiden komen in slootjes, rivieren en drinkwater terecht. Ze schaden insecten, vogels en andere dieren. Als we onze natuur en schoon water willen beschermen, moet het gebruik van bestrijdingsmiddelen snel worden teruggedrongen. Rondom kwetsbare gebieden zoals woonwijken en drinkwatergebieden willen we spuitvrije zones hebben om mensen en natuur te beschermen tegen toxische middelen.'

PesticideVrij-Dag

De Parkinson Vereniging, FNV en Natuur & Milieu organiseerden op 11 april jl. op Wereld Parkinson Dag een landelijke manifestatie “Pesticide Vrij-Dag”. Deze drukbezochte manifestatie werd gesteund door 120 maatschappelijke organisaties. De petitie is ondertekend door zo’n 8.400 mensen.

Terug naar boven