Mensen met parkinson leven langer met gespecialiseerde fysiotherapie
22 juli 2025
Onderzoek bewijst: mensen met de ziekte van Parkinson leven langer als zij fysiotherapie krijgen van een fysiotherapeut die gespecialiseerd is in het behandelen van mensen met de ziekte. Dat laat nieuw onderzoek zien. Een belangrijke ontdekking die verscheen in het wetenschappelijke tijdschrift ‘Nature Parkinson’s Disease’. Het onderzoek is een samenwerking tussen zorgverzekeraar CZ en Radboudumc.
42% Sterfte bij gewone fysiotherapie en 28% bij ParkinsonNet-fysiotherapie
Onderzoekers Jan Ypenga en Sirwan Darweesh keken naar de gegevens uit de jaartallen 2010 tot 2020 van 37.729 mensen met parkinson. Deze totale groep mensen kreeg fysiotherapie voor hun parkinsonklachten. Een deel van deze groep mensen kreeg zorg van een gespecialiseerde therapeut die aangesloten is bij ParkinsonNet. In die groep overleed 28% in de periode van 10 jaar. In de groep mensen die van een gewone therapeut zorg kreeg overleed 42% in dezelfde periode.
Wat zeggen de onderzoekers over hun bevindingen
Onderzoeker Jan Ypenga, hij promoveert aan het Radboudumc en werkt bij CZ, vertelt: “Gespecialiseerde fysiotherapie lijkt te wijzen op een lager risico op overlijden bij mensen met parkinson. We keken naast de gespecialiseerde fysiotherapie ook naar andere dingen die een lager risico op overlijden kunnen veroorzaken. Zoals verschillen in gezondheid van de mensen of toegang tot zorg. Ook daarna bleef er een verschil van 11% bestaan tussen beide groepen.”
Sirwan Darweesh, neuroloog en onderzoeker bij het Radboudumc, zegt ook nog: “We zien een opvallend verschil. Maar we moeten voorzichtig blijven. Het is een onderzoek waarbij we data bekeken. En met alleen die data kunnen we nooit met alle zekerheid zeggen dat gespecialiseerde fysiotherapie de oorzaak is. Maar toch lijkt het er erg sterk op.”
Na minder problemen en lagere zorgkosten, ook ouder worden met parkinson
Eerder al verscheen wetenschappelijk bewijs over de extra waarde van zorg die therapeuten die aangesloten zijn bij ParkinsonNet geven. Mensen breken bijvoorbeeld minder vaak hun heup omdat ze door goede fysiotherapie en ergotherapie minder vaak vallen. En door goede logopedie hebben ze minder longontstekingen. De kosten voor de zorg zijn ook lager. Omdat gespecialiseerde therapeuten minder behandelingen nodig hebben en omdat ze problemen helpen tegenhouden. Nog niet eerder werd bewezen dat gespecialiseerde therapie er ook voor zorgt dat mensen ouder worden (Bron: ParkinsonNet.nl)
Het hele onderzoek lezen
Dit onderzoek staat in Nature Parkinson’s Disease en leest u via deze link:
Effects of specialised physiotherapy on mortality in Parkinson’s disease: a prospective observational study. Jan H L Ypinga, Lieke H H M Boonen, Marten Munneke, Patrick P T Jeurissen, Yoav Ben-Shlomo, Bastiaan R Bloem, Nienke M de Vries, Sirwan K L Darweesh. DOI: 10.1038/s41531-025-01069-x.